Новини

Досвід, який неможливо отримати з жодного підручника

23 травня на базі ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» пройшов міський захід, на якому було підбито підсумки традиційного щорічного громадського огляду-конкурсу «Кращий наставник молоді за дуальною формою навчання здобувачів освіти»  та відбулося нагородження його переможців.


Зазначимо, що такий конкурс проводиться в нашому місті вже не один рік завдяки плідній співпраці громадської спілки «Координаційна рада «Кривий Ріг – рідне місто!»»,  Навчально-методичного центру профтехосвіти в Дніпропетровській області та Криворізької міської організації ПМГУ.


Звертаючись до учасників заходу, на який окрім самих наставників запросили представників профспілкового активу та кадрових служб гірничо-металургійних підприємств Кривбасу, ветеран профтехосвіти, керівник проєкту «Соціальне партнерство - в діі» Віталій Сапіга наголосив на тому, наскільки актуальним в сучасних умовах є розвиток дуальної освіти.

люди

 

Наставник – це ключова фігура в системі дуальної освіти

Так, сьогодні саме життя ставить перед закладами, які надають професійну освіту, завдання з максимального наближення освітнього процесу до реальних умов виробництва. Бо тільки так можна підготувати фахівців, яких дійсно потребує ринок праці, на яких є попит серед роботодавців. І саме дуальна форма навчання якнайкраще сприяє вирішенню цього завдання, позаяк вона передбачає обов’язкове виробниче навчання та проходження практики безпосередньо на підприємствах-замовниках.


За такої системи особливої ваги набуває інститут наставництва, коли здобувач освіти, майбутній молодий спеціаліст отримує наставника з числа досвідчених працівників, який здатен передати йому найцінніше – те, що не дасть жоден підручник, - це знання та навички, що базуються на власному багатому професійному досвіді.


Наставник – це та ключова фігура, яка дуже потрібна молоді не тільки для «шліфування» своїх професійних вмінь, але й для того, щоб швидше та легше адаптуватися в новому колективі, відчути себе його повноцінною часткою, повірити у власні перспективи.

текст


Учасники заходу хвилиною мовчання вшанували пам'ять тих наставників, які в період повномасштабної війни зі зброю в руках стали на захист рідної країни та віддали своє життя за її незалежність та територіальну цілісність, або загинули на виробництві.  


Разом з Віталієм Сапігою під час своїх виступів тепло подякували всім тим, хто в нинішній нелегкий час продовжує опікуватися молоддю, яка приходить на виробництво, також голова Криворізької міської організації ПМГУ Володимир Чернявський, голова ПО ПМГУ ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Наталя Маринюк, менеджер з розвитку молодіжних проєктів ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Вікторія Коцюба та керівник Криворізької філії Дніпропетровського обласного Центру зайнятості Лариса Шевченко.

люди

 

З академії – на виробництво: у німецьких колег є що запозичити

Наталя Маринюк розповіла про плани, які передбачають використання у нас в країні передового досвіду в сфері дуальної освіти, що ним можуть поділитися колеги з Німеччини. З цим досвідом вона особисто ознайомилися на підприємстві компанії «АрселорМіттал» в німецькому місті Айзенхюттенштадт, і він справив на неї дуже сильне враження. Так, там при підприємстві працює оснащена на найвищому технічному рівні академія, яка  готує спеціалістів робітничих професій, зокрема, електриків, слюсарів та інших.


Навчання в ній триває три роки, і весь цей час студенти академії отримують стипендію від підприємства. Необхідні практичні навички для роботи за обраною професію німецька молодь здобуває не тільки завдяки сучасній технічній базі, яку має в своєму розпорядженні академія, а й паралельно практикуючись на діючому обладнанні на самому підприємстві.


До речі, умови праці там такі, про які сьогодні можна тільки мріяти в Україні. З урахуванням всіх цих обставин, не дивно, що вихованці академії, як вони самі стверджують, майже не розглядають для себе інших варіантів з працевлаштування, окрім роботи на підприємстві, яке сплачує за їхнє навчання. Робота там, на переконання німецьких студентів, є дуже престижною.


«Тож є мрія створити подібну систему підготовки для підприємства молодих спеціалістів і у нас, - зазначила Наталя Маринюк. - З цього приводу ми спілкувалися з адміністрацією нашого підприємства та з керівництвом Державного університету економіки та технологій і вже маємо певні плани щодо спільної реалізації такого задуму.


До речі, разом з ДУЕТом ми вже подбали про те, щоб зробити більш доступною освіту для наших спілчан та їхній дітей. Так, при вступі до університету на платне навчання для них встановлено знижку в 10%.


Розпочали ми також переговори щодо співробітництва в сфері підготовки кадрів з впливовою профспілкою ІГ Метал, що діє на підприємствах компанії «АрселорМіттал» в Німеччині та налічує загалом більше 2 мільйонів членів. Німецькі спілчани висловили готовність посприяти запрошенню наших студентів на навчання до Німеччини, але, якщо чесно, нам більше хотілося б з їхньою допомогою зробити більш досконалою та ефективною систему підготовки молодих спеціалістів для потреб нашої галузі у своїй власні країні.


Бо головний сенс дуальною освіти – це, щоб студенти, стажери знайомилися з умовами виробництва, обладнанням, набували під час навчання потрібний досвід саме на тих робочих місцях, на тих підприємствах, де на них чекають і готові їх прийняти на постійну роботу».

 

«Нова фабрика» набирає обертів


Вікторія Коцюба розповіла про амбітний освітній проєкт «Нова фабрика», який у партнерстві з навчальними закладами міста на ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» запустили в 2021 році. Цей проєкт передбачає додаткове навчання для студентської молоді протягом двох років за майже двома десятками технічних спеціальностей та професій, в яких є велика потреба на гірничо-металургійному виробництві. Метою цього є сприяти зацікавленості молоді в майбутньому працевлаштуванні саме на «АрселорМіттал Кривий Ріг», допомогти їй краще підготовитися до стажування на підприємстві.
На початку запровадження «Нової фабрики» в проєкті брали участь тільки два навчальних заклади. Але на теперішній час до нього долучилися вже 13 закладів – це і представники системи профтехосвіти, і коледжі, і університети.


В рамках проєкту велика увага приділяється тому, щоб молодь могла якнайбільше дізнатися про підприємство, на власні очі побачити його виробництво, ознайомитися з технологіями, які на ньому використовуються. Для цього регулярно влаштовуються для «фабрикантів» екскурсії на різні виробництва. Там молодь має можливість познайомитися та наживо поспілкуватися з представниками різних професій, що є фахівцями-практиками.


Ті в свою чергу можуть оцінити здібності та зацікавленість молоді в перспективах роботи на підприємстві, взяти декого на замітку як потенційних майбутніх працівників завдяки своїй участі в екзаменаційних сесіях, які проводяться для «фабрикантів».


Як зазначила Вікторія, за час дії проєкту до цього року вже пройшло три хвилі набору до «Нової фабрики». Минулого року до неї набрали рекордну кількість учнів – аж 400 осіб. В травні поточного року запустили вже четверту хвилю набору і вже відібрали ще 250 представників молодого покоління. Таким чином, на вересень 2025 року через «Нову фабрику» має пройти сумарно вже більше тисячі студентів.


Звісно, на підприємстві не розраховують, що всі без винятку випускники «Фабрики» обов’язково поповнять його колектив, але багато робиться для  того, щоб мотивувати молодь після завершення проєку залишитися працювати на «АрселорМіттал Кривий Ріг». Одним з таких мотиваційних чинників є, зокрема, виплата «фабрикантам» додаткової стипендії за рахунок підприємства.

 

Серед найкращих – вісім наставників-арселорівців, членів ПМГУ

Після всіх виступів на заході дійшла черга до нагородження його головних дійових осіб  - кращих наставників, що працюють з молоддю. Загалом за підсумками проведеного огляду-конкурсу були представлені до заохочення 23 спілчанина, що працюють на підприємствах гірничо-металургійної галузі в нашому місті. Серед них були і вісім представників ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» та первинки ПМГУ, що діє на підприємстві. На додаток до Подяк, Дипломів та цінних подарунків від організаторів огляду-конкурсу, які їм вручили, як і кращим наставникам з інших підприємств, арселорівці також отримали подарунки від рідного підприємства.

люди


Вісімку найкращих наставників-арселорівців склали:

  • Дмитро Охінченко, начальник дільниці (виробнича дільниця №2 в кар’єрі) рудоуправління гірничого департаменту,
  • Анатолій Кучма, заступник начальника рудозбагачувальної фабрики №1 ГД,
  • Валерій Гриценко, старший змінний майстер основної виробничої дільниці, зайнятий на гарячій дільниці робіт агломераційної фабрики,
  • Микола Шелест, машиніст тепловоза залізничного цеху №2,
  • Андрій Мельник, інженер з ремонту (графікування та планування) рудоуправління ГД,
  • Евгеній Гриценко, начальник дільниці (технологічна дільниця) рудозбагачувальної фабрики №2 ГД,
  • Владислав Кравченко, заступник начальника цеху з експлуатації коксового цеху коксохімічного виробництва,
  • Павло Веселков, заступник начальника цеху з виробництва прокатного цеху №3.люди

     

 

Віктор БІЛИК, фото автора