Діяльність

Пільгова пенсія для жінок

23 січня 2020 року Конституційним Судом України прийняте рішення № 1-р/2020 (справа № 1–5/2018(746/15) за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень розділу І, пункту 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 № 213‒VIII.

В резолютивній частині рішення зазначено:

КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД УКРАЇНИ ВИРІШИВ:

1. Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти «б»– «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII.

2. Стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» – «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–XII зі змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

3. Застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти «б» – «г» статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788–XII в редакції до внесення змін Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213–VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

«На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, – за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

– чоловіки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;

– жінки – після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці – жінкам;

б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, – за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

– чоловіки – після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;

– жінки – після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам.

В даній статті ми наводимо резолютивну частину рішення Конституційного Суду України не повністю, а лише в тій частині, яка може зацікавити працівниць нашого підприємства.

Отже, зазначене рішення Конституційного Суду України надає право жінкам, які працювали за Списками № 1 або № 2, вийти на пільгову пенсію після досягнення відповідно 45 і 50 років, за умови, що вони працювали в шкідливих чи важких умовах праці до 1 квітня 2015 року.

Питання лише в тому як в нашій демократичній, соціальній і правовій державі, де людина визнається найвищою соціальною цінністю, буде виконуватися рішення Конституційного Суду України, що є обов’язковим для виконання на усій території України. Чи дочекаються громадяни України, щоб рішення все ж таки виконувалося і коли це буде? Поки що і роботодавці, і відділення Пенсійного фонду посилаються на те, що їм необхідні роз’яснення як діяти. А тим часом в ст. 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» прописано, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Це означає, що ніхто не поверне громадянам пенсії, що не були вчасно оформлені через зволікання у виконанні рішення суду. Тому, якщо ви оптиміст, щиро вірите в те, що Україна є правовою державою, досягли пенсійного віку, зазначеного у рішенні Конституційного суду, та маєте необхідний стаж, зверніться з письмовою заявою про призначення пенсії (з додаванням усіх необхідних документів) до відділення Пенсійного фонду за місцем проживання, отримайте офіційну відповідь і приходьте до юристів профкому, які безкоштовно складуть позовну заяву про зобов’язання призначити пенсію.

Судовий збір зараз становить 840,80 грн.

Безкоштовну юридичну консультацію члени ПМГУ можуть отримати за тел. 067 638 32 38, або в каб. № 2 профкому
 

СТАТТІ ЗА ЦІЄЮ ТЕМОЮ: